تست دیسک DISC

اسرار منحصر به فرد و سبک ارتباطی خود را با «تست DISC» کشف کنید. رشد فردی خود را افزایش دهید، به اهداف شغلی خود برسید، پویایی تیم خود را تقویت کنید، به طور موثر تعارض ها را حل کنید، «مهارت های رهبریتان» را قدرتمند کنید، استرس را بصورت حرفه ای مدیریت کنید و با «اعتماد به نفس» ارتباط برقرار کنید. اولین قدم  برای تمامی این موارد انجام  تست دیسک است!

تعداد سوالات

28 سوال

رده سنی

نوجوانان-بزرگسالان

زمان تقریبی

12 دقیقه

امتیاز

5 / 5

چرا باید تست دیسک DISC رو انجام بدم ؟

 1.  آزمون DISC بینشی در مورد تمایلات طبیعی، نقاط قوت و ضعف شما ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا خود را بهتر درک کنید.
 2. شما با درک سبک رفتاری خود و دیگران می توانید ارتباط مؤثرتری برقرار کنید و از سوء تفاهم جلوگیری کنید.
 3. نتیجه تست دیسک می تواند به شما کمک کند تا محیط کاری مورد علاقه خود را شناسایی کنید و در مورد مسیر شغلی خود تصمیمات آگاهانه بگیرید.
 4. نتیجه تست disc می تواند به شما کمک کند تا رفتار خود را تحت استرس درک کنید و استراتژی هایی برای مدیریت استرس به طور موثرتری به کار ببرید.
 5. تست دیسک یا DISC می‌تواند به رهبران یک تیم کمک کند تا سبک رفتاری خود و سبک‌های رفتاری اعضای تیم خود را درک کند و منجر به رهبری مؤثرتری در تیم شود.

تست دیسک (DISC) چیست؟

ارزیابی  شخصیت DISC که معمولاً به آن “تست دیسک” گفته می شود، ابزاری است که در روانشناسی برای اندازه گیری رفتار و تمایلات افراد استفاده می شود. این تست بر اساس کار روانشناس ویلیام مولتون مارستون است و برای ارائه بینش در چهار بعد رفتار طراحی شده است:

تیپ d = نتیجه گرایی

تیپ I = تاثیرگذاری

تیپ s = ثبات گرایی

تیپ c = وظیفه گرایی

هر بعد نمایانگر جنبه متفاوتی از رفتار و سبک ارتباطی است و افراد بر اساس تمایلات خود در هر حوزه مورد ارزیابی قرار می گیرند. نتایج آزمون می تواند به افراد در درک بهتر تمایلات طبیعی و سبک ارتباطی خود و همچنین گرایش ها و سبک های ارتباطی دیگران کمک کند.

تست دیسک دستوا بر اساس مدل 53 تیپی می باشد که مجهز به سیستم نمره گذاری چند محوری، انطباق الگوی 615 هزارتایی صفات با بانک مشاغل O*NET و تفسیر کاملا اختصاصی می باشد.

در واقع نام اصلی و یا به عبارتی درست تر آزمون دیسک، “مدل رفتار شناسی دیسک” است. باید بدانید که دیسک به طور کلی به بررسی ویژگی های شخصیتی شما نمی پردازد بلکه هدفی که در آن دنبال می شود، شناخت و شناسایی رفتار غالب در شخصیت شماست. البته به وسیله این آزمون با شناخت رفتار غالب خودتان در موقعیت های متفاوت می توانید به نوعی از شخصیت خود نیز آگاهی پیدا کنید.

تست دیسک ابزاری است که سالانه بیش از یک میلیون نفر به منظور بهبود و گسترش  کار گروهی، توسعه و رشد ارتباطات و افزایش بهره وری در محیط های کاری از آن استفاده می نمایند.

کاربردهای تست دیسک

سوال مهم دیگر این است که تست دیسک به طور کلی چه کاربردهایی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که آزمون دیسک با توجه به ویژگی هایی که دارد می تواند به شناخت سریع رفتارهایمان برای تغییر کمک زیادی کند. مهمترین کاربردهای این تست عبارتند از:

 • افزایش خودآگاهی
 •  بهبود تیم سازی
 •  حل تعارض و مشکلات بین فردی
 •  افزایش مدیریت موثر
 •  پیدا کردن جایگاه شغلی
 •  انتخاب رشته و مسیر حرفه ای
 • توسعه مهارت های فروش

تست شخصیت شناسی دیسک دستوا

تست دیسک DISC دستوا آخرین نسخه توسعه یافته این تست می باشد. این آزمون در سایت دستوا با تفسیر کامل و نمره گذاری چندمحوری ارائه می شود. در ادامه سعی می کنیم با جزئیات بیشتری در مورد نحوه استاندارد سازی این تست و خروجی کامل آن توضیح دهیم.

قبل از اینکه در مورد تست دیسک دستوا صحبت کنیم بهتر است به چند سوال مهم پاسخ دهیم. یکی از سوالات این است که آیا تست دیسک آزمون شخصیت شناسی است؟ در جواب این سوال مهم باید بگوییم این تست مانند آزمون شخصیت 16 عاملی کتل دستوا نمی تواند تست اختصاصی برای سنجش شخصیت باشد.

تست دیسک رایگان

تست دیسک در سایت دستوا با نسخه های رایگان این تست کاملا متفاوت است. نسخه های رایگان تست دیسک تنها یک نمره گذاری ماشینی است که بدون داشتن هیچ تخصصی نیز می توانید آن را انجام دهید. اما تست دیسک پیشرفته روش هایی را به کار می برد که توسط کاربر و حتی متخصص به صورت دستی قابل انجام نیست. همچنین تفسیر نسخه غیررایگان این تست کاملا حرفه ای و منحصر به فرد و متناسب با نیازهای کاربر می باشد.

تست دیسک با گزارش کامل

در سایت دستوا تست دیسک با گزارش کامل ارائه شده است. ما در این آزمون سعی کرده ایم با استفاده از سبک نوین نمره گذاری و سیستم محاسباتی قوی گزارش کاملی از این تست را ارائه کنیم. کلیه تفسیرها طی یک روال کاملا علمی و با نظارت متخصصین بین المللی تنظیم شده است.

بررسی خروجی تست دیسک ای سنج

همانطور که گفتیم نسخه دیسک در سایت دستوا بروزرسانی 2020 این آزمون می باشد. در زیر سعی می کنیم مهمترین ویژگی های خروجی و تفسیر این آزمون در این سایت را برایتان گزارش دهیم:

بررسی ویژگی های محیطی، ذاتی و طبیعی

در تفسیر تست دیسک شما نمرات بر اساس سه روش نمره گذاری یعنی شاخص های محیطی، ذاتی و طبیعی گزارش خواهد شد.

1- پروفایل محیطی: رفتارتان را در محیط های اجتماعی مانند محل کار، دانشگاه یا مدرسه نشان می دهد.  

2- پروفایل ذاتی: خود واقعی شماست که تحت فشار و استرس نمایان می شود. .

3- پروفایل طبیعی: نمایانگر ادراک شما از خود می باشد و نحوه ارتباط و رفتارتان را در اکثر شرایط نشان می دهد. 

سیستم تطابق ویژگی شما با 53 تیپ

در نسخه جدید تست دیسک دستوا، به جای 15 الگوی قدیمی با ترکیب شاخص های نسخه (everything) و نسخه 16 تایی، 8 تایی و 12 تایی، مدل تیپ ها به 53 حالت اصلی گسترش یافته است. در مدل 53 تایی ویژگی های شما بر اساس مهمترین پروفایل ها تطبیق داده می شود.

بررسی ویژگی های فردی

در تست دستوا بر اساس مدل 53 حالتی سعی کرده ایم تا علاوه بر ویژگی های کلی مهمترین نقاط قوت و ضعفتان را بررسی نماییم. همچنین در این تست به استرس ها بیشتر پرداخته و آن را در سه وضعیت تحلیل کرده ایم. سپس روابط عاشقانه نیز در دو قسمت یعنی نقاط قوت و نقاط ضعف در روابط آورده شده است.

 •  ویژگی های کلی
 • نقاط قوت
 • نقاط ضعف
 • استرس ها
 • روابط عاشقانه
 • انگیزه ها

بررسی شخصیت های مشابه شما

در این آزمون با توجه به الگو  تیپ شخصیتی که دارید و با بررسی و مطالعه در این زمینه مهمترین شخصیت های مشهور که تیپ شخصیتی شان به شما نزدیک است را آورده ایم. البته معمولا این قسمت جنبه سرگرمی دارد اما دانستن آن می تواند به ما کمک کند تا ببینیم  افرادی که به ما شبیه هستند چگونه گام در مسیر موفقیت گذاشته اند.

سیستم بررسی تغییرات الگوی شخصیت در نمودارها

در این بخش ما سعی کرده ام تا علاوه بر محاسبه تغییرات روند سه نمودار اصلی برای متخصصین، تحلیلی نیز در مورد علت این مسئله داشته باشیم. در واقع در پروفایل دیسک هرگونه تغییر از نمودار ذاتی به طبیعی می تواند معنا و مفهوم خاصی برای مفسران این پروفایل داشته باشد.

بررسی مهمترین مشاغل تیپ شما

در تست دیسک شما مشاغل متفاوتی می تواند بیشترین همخوانی را با سبک رفتاریتان داشته باشد. ما در این بخش مهمترین آن ها را برای تسریع تصمیم گیری در مورد شغل و حرفه مناسبتان آورده ایم.

بررسی پتانسیل های اصلی و فرعی شخصیت

در سیستم رفتارشناسی دیسک لایه های شخصیتی وجود دارد که آن ها هدایت کننده رفتار شما هستند. این پتانسیل ها می توانند به صورت خاموش یا روشن در ذهن شما نقش ایفا کنند. برخی از آن ها در لایه های زیرین و برخی در لایه های بالایی قرار دارند. مواردی که در سطح قرا دارند بیشترین تاثیر را در رفتار شما خواهند داشت. اما مواردی که در عمق هستند ممکن است به صورت غیرمستقیم خود را نشان دهند. با تمرین و آوردن پتانسیل های عمیق تر به لایه های بالایی می توان رفتار خود را بیشتر تحت کنترل قرار داد.

بررسی ویژگی های رفتاری از بین 112 صفت

ما در نسخه جدید تست دیسک مهمترین ویژگی های رفتاری شما را بررسی کرده ایم. البته این صفات در نسخه های کلاسیک تست دیسک وجود دارد. اما در نسخه ویرایش جدید تغییرات زیادی در این بخش داده ایم. در مرحله اول طیف صفات و معنی و مفهوم آنها با هماهنگی یک متخصص روانشناسی بین المللی با دقت زیاد به فارسی برگردانده شده است. بنابراین در همان ابتدای کار در این صفات تغییراتی را دیدیم که در نمونه های ایرانی به اشتباه بازگردانی شده بودند. پس از اعمال این تغییرات، طی یک مطالعه اسنادی در ادبیات زبان انگلیسی از سوی پژوهشگران دستوا، هریک از این شاخص ها اصلاح و تطبیق داده شد.

بررسی 9 شاخص مهم شغلی و سازمانی

در این بخش سعی کرده ایم 9 شاخص اصلی و مورد نیاز سازمان ها را در تفسیر و تحلیل تیپ شناسی هر فرد قرار دهیم. این نه مورد عبارت بودند از:

 1. نحوه ملاقات و قرارهای کاری
 2. نحوه ارسال پیام کاری به شما
 3. نحوه بازخورد
 4. تفویض اختیار
 5. نحوه ایجاد انگیزه
 6. نحوه مدیریت شما
 7. دورکاری با شما
 8. شما در جایگاه مدیریت
 9. استرس های شغلی

ّ بررسی صفات تابع

در نمره گذاری چندمحوری تست دیسک دستوا ما بر اساس سیستم محاسباتی فاصله بین ویژگی های اصلی، صفات بارز شخصیت شما را تحلیل و تفسیر خواهیم کرد.

ارائه کد عملکردی برای افزایش بهره وری

این بخش  کاملا جدید بوده و در نسخه های کلاسیک و حتی جدیدتر دیسک دیده نمی شود. کد عملکردی واژه یا کلمه ای است که با توجه به تیپ شخصیتی که دارید به عملکرد حرفه ای و بهره وری شما گره خورده است. توجه به این کد می تواند در یک تیم کاری، راندمان سیستم را به نحو مطلوبی افزایش دهد.

سیستم تطبیق با شاخص های بانک جهانی مشاغل (O*NET)

در این بخش سعی کرده ایم که با استفاده از تحلیل های آماری پیشرفته از بین 615000 الگوی رفتاری در تست دیسک (DISC) میزان انطباق با شاخص های اصلی بانک جهانی مشاغل را تجزیه و تحلیل کنیم. این شاخص ها بعد از بازنگری و هماهنگی با همکاران بین المللی دستوا بازنگری و در 8 جنبه متناسب با تیپ شناسی تنظیم گردید. این موارد عبارت بودند از:

هر یک از این شاخص ها دارای مجموعه ای از ویژگی هاست که تطابق شما با آن ویژگی ها در تفسیر بررسی شده است. به طور کلی می توان گفت در این بخش 71 زمینه یا استاندارد حرفه ای در نتایج شما تحلیل شده است.

سیستم تطبیق با سایر آزمون های مشهور

در این بخش با توجه به تیپ شخصیتی که کسب کرده اید سعی کرده ایم تا میزان انطباق شما با سایر طبقه بندی های مشهور شخصیت را بررسی کنیم. مهمترین این طبقه بندی ها عبارت بودند از:

بررسی اختلالات روانی محتمل

یکی دیگر از بخش های این تفسیر که به کمک روانشناسان بالینی دستوا طراحی و تنظیم شده است بخش تطابق تیپ رفتاری شما با اختلالات روانی است. در این بخش الگوی رفتاری به دست آمده شما با بانک اختلالات روانی دستوا تطبیق داده می شود. سپس متناسب با آن همخوانی با نزدیک ترین اختلالات به شما گزارش خواهد شد.

تکمیل تست دیسک چقدر زمان می برد؟

به طور متوسط ​، تکمیل آزمون ارزیابی آنلاین DISC حدود 10-15 دقیقه طول می کشد. پس از انجام تست، تفسیر و بررسی خروجی دیسک نیاز به زمان بسیار زیادی دارد. اما در تفسیر آنلاین دستوا با سیستم نمره گذاری چندمحوری سعی شده است تا در کمترین زمان به طور کامل خروجی مورد نیاز تحلیل و تفسیر گردد.

عوامل تاثیرگذار بر نحوه آزموندهی تست دیسک

قبل از انجام این تست بهتر است به نکات زیر توجه کرد. در واقع مواردی وجود دارد که بر نحوه آزموندهی این آزمون اثر می گذارد. در ادامه به سه مورد اصلی خواهیم پرداخت:

استرس – وقتی که در شرایط استرس یا محیطی که در آن راحت نیستید، آزمون دهید، پروفایل دیسک شما تحت تاثیر عدم قطعیت یا تردیدهای شما قرار می گیرد. این مساله می تواند باعث به وجود آمدن الگوهای منحصربه فرد در نمودارها شود. وقتی که در شرایط آرامش مجددا تست را انجام می دهید پروفایل شما به حالت طبیعی برمی گردد. ما سعی کرده ایم با توجه به نحوه پاسخگویی و زمانی که برای انجام این تست می گذارید چنین مواردی را تشخیص دهیم. در صورت بروز این حالت در نتیجه و خروجی تست شما منعکس خواهد شد.

زمان- تغییر سبک شخصیتی در طول زمان به هیچ عنوان غیرمعمول نیست. چرا که شما یاد می گیرید، رشد می کنید و به مرور خودآگاهی تان افزایش می یابد. چنانچه به صورت دوره ای تست شخصیت دیسک را انجام دهید، ممکن است در طول زمان و در محیط های مختلف متوجه تفاوت در سبک های خود بشوید.

محیط – زمانی که به رفتارهای تان می اندیشید، احتمالا متوجه می شوید که در موقعیت های مختلف از محل کار گرفته تا خانه، واکنش های متفاوتی نشان می دهید. حتی در جمع تعدادی از دوستان ممکن است رفتارهایتان فرق کند. بهتر است هنگام انجام تست دیسک به جای پاسخ به شیوه کلی، محیط و شرایط خاصی را مدنظر قرار دهید. این بهترین راه برای مشاهده تفاوت در سبک شما در وضعیت های مختلف است.

199,000

تومان

برای دوستان تون بفرستید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟